Velký dopady prázdnýho bazénu

10.06.2019

Nemám ráda rychlý řešení složitejch problémů. Hlavně kvůli tomu, že východisko v prášku, do kterýho stačí jen přidat vodu a během pěti vteřin je hotovo, na drtivou většinu komplikovanejch životních situací prostě nestačí. Na začátku to vypadá lákavě, ale smrdí to a na konci to stejně nikomu nejede. Přesto je jedna ingredience, která by měla bejt součástí všech životních potíží. Rychlá přísada, co umí pomoct, ale vůbec se jí nedostává: osobní zodpovědnost.

Já vím, já vím, zní to jako teoretický plkání, zatímco opravdovej život jede po jiný koleji. Ale možná jste stejně jako já v médiích zaznamenali zprávu z Drahanovic na Olomoucku. Obecní úřad tu před měsícem zakázal napouštění bazénů kvůli nedostatku vody a lidi ho celkem dodržovali - dokud nepřišlo vedro. Jeden z místních pak novinářům popisoval: "Večer voda tekla. Jak se setmělo, prudce poklesl tlak. Bylo jasné, že se začaly napouštět bazény." Majitelé bazénů prostě počkali na tmu a potají si mnuli ručičky nad stoupající hladinou. Vždyť jeden bazén nikoho na suchu nenechá, ne? Jenomže těchhle vykuků se kolem Drahanovic sešlo celkem dost, takže obec a část dalších vesnic zůstalo další den úplně bez vody, a to například včetně místní školky.

Můžem si ťukat na čelo nad nezodpovědností drahanovickejch bazénářů, jenomže si musíme upřímně přiznat, že tohle chování je nám Čechům obecně celkem blízký. Nechci v celosvětový tabulce srovnávat největší vypočítavce a ani si nemyslím, že stojíme v jejím čele. Jenomže v rámci osobní zodpovědnosti je prostě dobrý zamést si nejdřív u sebe doma. Nechci tu ani analyzovat, jak jsme dospěli do aktuálního stavu, i když hesla typu "kdo nekrade, okrádá rodinu", který byly svýho času velmi populární, situaci moc nepomohly.

Schopnost převzít za sebe zodpovědnost zasahuje do obřího procenta našich každodenních problémů a ovlivňuje výsledek. Tak třeba podle mýho názoru nejsme ani zdaleka připravený na demokracii švýcarskýho typu s množstvím referend a přímejch voleb, jak to sem tam někdo na mý facebookový zdi předhodí coby ideální odpověď pro všechny český lapálie. Jenomže když dohlídnem sotva k vlastní brance nebo spíš k lehátku u bazénu, tak bysme neměli řešit osud města nebo dokonce oblasti. Když mávneme rukou nad volbama (nehledě nad tím, koho bysme nakonec poslali do urny) a řeknem si, že zrovna náš hlas nic nerozsekne, tak jsme zpátky u drahanovickýho bazénu.

Greenwashing: zelená past na zákazníky

Ale nejde jen o rozhodování o budoucnosti. Osobní zodpovědnost (ne)přichází ke slovu i ve chvíli, kdy si otevřu balíček čipsů k večeři, i když mám vysokej cholesterol a tlak až do stropu. Vždyť to vyřeší prášky, ne? Osobní zodpovědnost se hlásí ve chvíli, kdy odhazujem vajgl na chodník, řešíme, jestli zaběhnout rychle do sámošky pro něco předpřipravenýho v pěkným obalu nebo si uvařit z procházejících zbytků v lednici, koupit si nový triko, nebo vyrazit ven v tom starým, napsat rychlej komentář na Facebooku, kde si vylijem vztek, nebo si o problematice přečíst něco víc než první článek ve vyhledávači a začít čelit svý frustraci trochu víc kontruktivně. Osobní zodpovědnost zabraňuje tomu, aby nám z pusy vyletěl sprostej komentář nebo odsouzení, odpadky z ruky na lesní pěšině nebo z pirátskýho serveru novej film nebo album do našeho počítače.

> Kdo se bojí, nálepkuje

Vykašlat se na závazek vůči společnosti i sobě je totiž jednodušší. Osobní zodpovědnost spočívá v tom dělat nepohodlný rozhodnutí, i když se nikdo nedívá. A to i ve chvíli, kdy jsme přesvědčení, že nikdo nic nezjistí. Stejně jako si to myslely naivky v Drahanovicích. Je to krok pryč z vlastního pohodlíčka.

Musím ale vysvětlovat, proč je to správnej směr? Proč jsou malý ústupky z vlastního zasmrádlýho teploučka prospěšný a maj velkej dopad, a to nejenom pro nás osobně, ale hlavně celkově pro všechny?

Každou chvíli čtu, jak společnost hrubne a jak jsou mezilidský vztahy horší a zákeřnější. Pokud s tím chceme něco dělat, pak sdílení ukřivděnejch facebookovejch statusů nebo uštěpačný poznámky nad lattéčkem nepomůže. Se změnou ale můžem začít každej sám u sebe. Stačí třeba nechat prázdnej bazén, když vás o to obec požádá.