Spinnerei: obří ušmudlaný poklad Lipska

11.12.2017

Na 10 hektarech, 90 tisících metrech čtverečních užitný plochy a ve 20 budovách ukrývá Lipsko jednu z nejzajímavějších zastávek v tomhle nám blízkým německým městě, o kterým se říká, že začíná být víc cool než Berlín. Leipziger Baumwollspinnerei, zkráceně Spinnerei, má za sebou houpačkovou historii. Kdysi chlouba Evropy a ještě před pár lety místo, od něhož dávali všichni ruce pryč. Kdo by to byl řekl, že dneska je to právě tahle fabrika na zpracování bavlny, která ukáže berlínskejm hipsterům dlouhej nos.

Všechny průvodce představujou obří areál Spinnerei uprostřed léta a nalíhaj, ať si dáte kafe před letním kinem a pozorujete cvrkot kolem. Uprostřed adventu, kdy jsme sem vyrazili my, je to trochu jinej zážitek. Na haly z červenejch cihel padala mléčná obloha, po nádvoří sem tam někdo rychle proběhl a kavárna byla tak nacvaknutá, že nás už nepojmula. To všechno uprostřed čtvrti Platzwig - západní části Lipska původně zasvěcený průmyslu. I když se dnes kvůli hypu a gentrifikaci přezdívá Platzwigu ironicky Hypezig, ještě pořád je to tu pochmurný, fotogenicky nehezký a sem tam opuštěný. 

Když v roce 1884 továrna vznikala, těžko si její majitelé představili, že se stane největší zpracovatelnou bavlny v kontinentální Evropě. Nebo že jenom o sto let pozdějc skoro zchátrá. A kde je industriál a lacino, tam se líbí umělcům. Od prvních malířů (mezi kterejma byl třeba Neo Rauch) až po koupi budov dnešními majiteli uběhlo ještě pár let, v nichž se nadšenci snažili přemlouvat banky, aby jim půjčily na tuhle šílenost. Naštěstí se jim to podařilo, a tak tu dneska sídlí víc než 100 uměleckých studií (některý zdroje dokonce říkaj víc než 120), 14 galerií, kino, divadelní a taneční sál, kavárna nebo třeba obří výtvarný potřeby, ve kterejch bych chtěla žít. 

Podle serveru Mashable je Platzwig se svým epicentrem ve Spinnerei světovou destinací číslo jedna pro „yuccies“ - tedy Young Urban Creatives (mladé městské kreativce). Je to údajně sen pro podnikatele se smyslem pro design. Spinnerei se stala „hlavním sídlem inovativních startupů a designérů, plným galerií a nevšedních kulturních prostorů“. Na rozdíl od podobných míst v Berlíně, Brooklynu nebo v Kodani má ale Platzwig na pořád ještě na rozdávání původní rebelský atmosféry. I když už se samozřejmě ozývají brblalové. V článku pro Guardian vyjádřili nelibost nad tím, že čtvrť obsadili studenti a jejich divoký večírky, galerie a projekty. Holt, gentrifikace se sama neudělá. Přijeďte se na Spinnerei podívat, dokud to tady ti zdivočelí umělci a designéři ještě úplně neobsadili.

  • Leipziger Baumwollspinnerei najdete na Spinnereistraße 7 v Lipsku. Bez problémů se sem dostanete autem nebo tramvají.
  • Otevřeno pro veřejnost je od úterý do soboty od 11 dopoledne do 6 do večera.
  • Můžete si zaplatit dvouhodinovou tour v němčině nebo v angličtině, za maximálně 20 člennou skupinu si průvodci účtujou 150 euro. A nebo si to projdete sami zadara jako my.
  • My do Lipska vyjeli vlakem, stačilo přesednout v Drážďanech. Pohodlně jsme tu byli zhruba za 4 hodiny. Cena jízdenky už ale takový žůžo nebyla.