Okamžitě začni vysílat pozitivní energii, nebo bude zle!

15.08.2018

Stačí otevřít náhodnej trendy instagramovej účet nebo hipstersko-spirituálně laděnou nástěnku na Pinterestu a je to tam! Věta, která mi sama vytáčí oči v sloup a někde uvnitř probouzí temný vlčí vrčení. Mluvím o spirituální plísni jménem „Good vibes only“ nebo jiný její formě, která vyznává kult pozitivity.

Existuje jedna skupina lidí, který heslo Good vibes only (česky se dá přeložit jako Jen pozitivní vibrace/ dobrá nálada/ pozitivní naladění) naprosto určitě pomáhá - pokud jste obchodník nebo obchodnice s dekoracema a oblečením. Jestliže si ale vyděláváte na živobytí jinak, pak to začíná bejt trochu komplikovanější.

V český kultuře je samozřejmě větší dávka pozitivního nastavení potřebná. Máme tendenci brblat, kabonit se a stěžovat si i na věci, který docela fungujou (a když nefungujou, tak si prskáme, proč s tím někdo jinej už konečně něco neudělá). Nicméně výzva k absolutní pozitivitě je prostě jen jeden z dalších extrémů. Bohužel ale v určitý části společnosti prorostl docela hluboko. Nepomáhá, když se v časopisech jako je ten Oprah Winfrey objevujou podobný cancy: „Pokud změníte svůj postoj a budete víc pozitivní, váš život bude snazší.“ Řekněte tohle komukoli s depresí... A u tohohle to nekončí. Propagátorka kultu pozitivity a „radikální sebelásky“ Zélanďanka Gala Darling radí jako prostředek v boji proti smutku nosit celej den falešnej knírek a podobný odborný lékařský pindy. Jenomže realita je mnohem složitější a těžký emoce prostě nejdou zazdít naivní pozitivitou. Když to uděláte, budete buď jen předstírat, nebo si koledujete o nějakej průšvih. Protože potlačený emoce se vždycky nějak projeví - můžou se vyvalit ven při nějakým emočním výbuchu, budou vystrkovat růžky v každodenních situacích a nebo se zabetonujou v těle a ukážou vám, zač je toho loket skrz zdravotní komplikace.

Podle vyznavačů teorie Good vibes only je potřeba zavřít dveře před vztekem, žárlivostí, úzkostí, smutku nebo zklamáním. Problém ale začíná už ve chvíli, kdy se rozhodnem dělit emoce na dobrý a špatný. Tím totiž obcházíme jejich podstatu - pocity se nám snaží sdělit nějakou informaci, propojujou nás s instinktem. Když odmítnem půlku pocitů, připravujem se tím pádem i o půlku informací.

Život je jin a jang, má svou světlou i stinnou stránku a obě k němu patří. Bez jedný by ta druhá nebyla vidět. Představa, že jsou naše dny naplněný jen a pouze jedním nekonečným řetězem smíchu, radosti a lehkomyslnosti, a není v nich místo pro nic jinýho, je bizarní a evokuje Stepfordský paničky.

Kvůli heslům jako je Good Vibes Only a jim podobnejm je pro hodně lidí těžký vyjádřit svý opravdový emoce nebo poukázat na všechno to, co není zalitý sluncem. Jenomže i zejtra ráno bude na světě spousta kriminality, válek a společenskejch problémů. A všichni si potáhnem pořád stejnou emocionální zátěž. Vlna cool plakátů s ručně psaným fontem na tom nic nezmění. A žádná (byť dobře míněná) motivační řeč o pozitivním postoji nepomůže obětem a ani většině smutnejch lidí, knírek neknírek. Vůbec nejhorší je radit někomu ve složitý situaci větou: „Tak se na to dívej trochu pozitivně.“ Tohle prohlášení ještě nikdy nikoho nezbavilo duševní nemoci, závislosti nebo daddy issues. Stejně tak vám štěstí nepřinese vynucenej úsměv, kterým maskujete chuť se pořádně vybulet. 

Rozhodně mi nejde o to uvrhnout svý okolí do deprese a nechat ho pocejtit váhu světa na ramenou. Pozitivní nastavení bez debat pomáhá a může řešit hodně problémů ještě před tím, než vzniknou. Důležitý je ale nechat taky prostor pro všechno to, co je podle instagramový estetiky nehezký a nelichotivý. Slzy, naštvanost, bolest, místo úsměvu rohlík dolů. To je totiž naše druhá půlka a potřebujeme ji úplně stejně jako pozitivitu. All vibes you can feel!

👉 Ještě máte chvilku? Přečtěte si taky...
Tělo je ten nejlepší kamarád
Dovolovat si na dovolený

🔦 Sledovat mý další myšlenkový pochody můžete na Instagramu.