Na okamžik uvědomění není spínač

08.07.2018

Dneska nebudu mudrlant, žádný filozofický traktáty a doporučení. Chci se s váma jen podělit o momenty, který mě už nějakou dobu provází. V posledních letech jsou ale čím dál silnější. A taky se chci zeptat, jestli je máte taky a jak vypadaj (a nebo jestli nepotřebuju víc odborný péče). Mám na mysli okamžiky náhlýho uvědomění.

(Mentální) osvícení by Radánek. Polární záře (a romantika jako blázen) na Novým Zélandu.

Většinou se (aspoň u mě) nejedná o žádnou novinku, nic, co bych nevěděla. Když ta chvíle ale přijde, najednou se mi až do morku kostí zhmotní to, co jsem přehlížela. Naposledy se to stalo před pár dny.

Šla jsem po ulici v Jihlavě, v uších mi znělo 10,000 Emerald Pools a mně se hlavou honily obvyklý nesmysly (třeba proč maj postavičky označující zóny pro chodce tak divně vylomený ruce). Ztratila jsem niť myšlenek - a pak to přišlo. Ze změti pokřiveně malovanejch končetin, vzpomínek na gympl v Jihlavě a dobrejch pocitů z právě absolvovaný návštěvy vystoupily slova: Všechno špatný, co se mi stalo, mělo moc dobrej důvod! a vypálily se mi do těla. Tuhle věc už nějakou dobu vím. Mám ji hezky rozumově vyargumentovanou. Rozhodně jsem ji až do toho momentu nevěděla celou svou bytostí.

Někde jsem četla definici tohohle zásahu bleskem poznání od americký spisovatelky Mayi Angelou: "Je to jev, kdy se mysl, tělo, srdce a duše soustředí a vidí novou věc starým způsobem." Pro mě je to okamžik, kdy dílky zapadnou do sebe. Obvykle po tom přichází vnitřní klid a tichá radost. V tom posledním případě to byly rovnou slzy úlevy, při kterejch mi vůbec nevadilo, že na mě zírají kolemjdoucí a kolemjedoucí. Já prožívala svůj zázračnej moment, objevení mýho malýho vesmíru! Radši opuchlá a s nudlí u nosu, než se připravit o prožití týhle intenzivní chvíle.

Shanon Kaiser napsala pro Huffpost článek se seznamem aha-momentů, který by měli mít všichni:
1. Nejsi to, co o tobě lidi říkaj
2. Plán B je někdy lepší než plán A
3. Nejsi číslo na váze
4. Cesta je důležitější než cíl (což věděla už před 23 lety Mňága)
5. Že seš sám(a) neznamená, že budeš osmělej(á)
6. Nikdy nebude hotovo
7. Emoční bolesti ti ukazujou, co musíš změnit
8. Nemusíš najít smysl svýho života, ten si tě najde sám

Je to docela zajímavej seznam, ke kterýmu můžu dodat svoje čerstvý: Každá bolest měla svůj důvod. A taky Všichni máme svý zranění, Nejvíc se bojí ti, co se chovají nejdrsnějc a Někdy nejvíc pomůže to prostě všechno pustit.

Jenomže těchhle vět si přečteme každej den deset v motivačních fotkách na Instagramu. A když v nich není propojený tělo, mysl, srdce a duše, jak říká Maya, jsou to jen obyčejný obecný chytrosti. Na tohle spojení nemáme knoflík. Narazila jsem ale na článek v Harvard Business Review, kde filutové z Harvardu hledají cestu k byznysovejm aha-momentům. Teda těm okamžikům, který vám snesou z nebe nápad za milión. Je to trochu jinej typ převratnejch chvil, ale má základ v podobnejch místech, a proto mi přijdou zajímavý jejich závěry. Autoři jsou šéfové Neuroleadership Intitutu, profesoři a vůbec hlavy otevřený. Přišli na naprosto převratný věci: častějc vypínejte telefon, jděte na procházku, zkuste trávit víc času sami, dělejte si víc přestávek, dejte si šlofíka, vyrazte si s kamarádem a dejte si na čas s rozhodováním... Prostě věci, který vám řekne i soused, kterej si chodí pro zaručený zprávy do špeluňky dole ve vchodu. A krom těchhle životních zásad každýho dítěte na Harvardu radí ještě jednu věc: meditujte. Nemusíte kvůli tomu odjet do ašrámu - stačí se (každej den) pár minut soustředit na (vlastní) nádech a výdech. Blahodárnej okamžik uvědomění nebo nápad za milión pak přijdou samy. 


Než se rozloučíme, přečtěte si taky:
Jak zatočit s obětí
Proč pomluvy odhalují jejich autora víc než striptýz
9 mýtů o terapii
Sledovat tenhle blog můžete na Facebooku a můj každodenní život na Instagramu