Knižní tip: Your Illustrated Guide to Becoming One with the Universe

10.08.2018

Jestli umíte jenom trochu anglicky, neměla by vám tahle kniha utýct. Your Illustrated Guide to Becoming One with the Universe je dílko ilustrátorky Yumi Sakugawa. Zamilovala jsem do něj hned při prvním prolistování. A vás určitě čeká to samý. 

Yumi nabízí devět jednoduchých lekcí, jak se znovu propojit s Vesmírem a sami se sebou. V okouzlujících ilustracích objevíte základní myšlenky podané zábavným a láskyplným způsobem. Autorka například vyzývá, abysme pozvali své démony na čaj a dortík a nebáli se, že zpočátku bude konverzace trochu váznout.

„Jedna věc, která mi uvízla v hlavě na studiích na umělecké škole, jsou slova mého profesora: čím míň vložíte do svého díla, tím větší prostor ponecháváte divákovi, aby ho vyplnil sebou,“ prozradila Yumi v jednom z rozhovorů svůj pracovní postup. Kniha je díky tomu vzdušná a nepřeplácaná. A o to víc vynikají hlavní myšlenky. Člověk si až trochu říká, že by to zvládnul namalovat taky. (A pak si vzpomene na svý školní výkresy a hned ho to přejde.)

Třicetiletá Kaliforňanka Yumi Sakugawa napsala a nakreslila víc knih. Například dílko o tom, jak meditovat There Is No Right Way to Meditate: And Other Lessons., na který si brousím zuby. Pro Los Angeles News Group poskytla krátký rozhovor o svým průvodci:

Odkud se vzala myšlenka stvořit ručně kreslenou cestu k vnitřnímu míru?

Během hodně těžkého období mého života po škole a při práci v zahraničí v Japonsku jsem se velmi zajímala o literaturu a meditaci. A dokonce i několik let pracovala jako editorka blogů a webů o wellness.
Ačkoli jsem se zajímala o toto téma, přála jsem si, aby existovaly jiné formy literární pomoci, které byse neomezovaly pouze na psané knihy nebo blogové příspěvky. Coby autorce komiksů mi dávalo smysl zkombinovat lásku k vytváření vizuálních příběhů s mým nově objeveným zájmem o meditaci. Chtěla jsem vytvořit ilustrovaného průvodce, který by byl jak emocionálně, tak vizuálně působivý. Několik mých meditačních komiksů zveřejněných on-line si čtenáři mohli sami vytisknout. A díky pozitivnímu přijetí pro mě bylo smysluplné vytvářet komiksy o meditaci a všímavosti ve větším měřítku a ve formě knihy.

Proč jste se rozhodla pro devět metafyzických lekcí?

Your Illustrated Guide to Becoming One with the Universe byla vlastně zamýšlená jako on-line kurz. A nejspíš jsem měla štěstí, že žena, která měla na starosti dokončení celého procesu, se mi na konci už neozvala. To je důvod, proč je kniha koncipovaná jako řada výukových lekcí s úkoly na konci každé kapitoly. Z materiálu se pak stal dvojdílný zin, který cirkuloval po několika nezávislých knihkupectvích a komiksových setkání dříve, než se proměnil v klasickou publikovanou knihu.
Líbilo se mi mít devět metafyzických lekcí, protože mě přitahuje číslo 9. Je to násobek tří a trojka má tolik duchovních přesahů - od Nejsvětější Trojice až po skutečnost, že je číslo tři tolik používané v tradičních příbězích. A také „10 lekcí“ znělo nudně.

Co doufáte, že se lidé z knihy vezmou?

Upřímně řečeno, základem je, že chci, aby lidé byli k sobě laskavější. Příliš často vídám přátele a lidi, kteří sami sebe podceňují a nejsou spokojení. A jako člověk, který několik let trpěl depresí, je duševní zdraví něco, o čem často přemýšlím.
Z širšího úhlu pohledu jsem vždy nadšená i z velmi malých posunů ve vědomí a způsobů myšlení.  Jsou to semínka pro větší růst a nové životní dráhy na individuální a kolektivní úrovni. I když jde o něco tak jednoduchého jako čtení jednoho komiksu, při kterém aspoň na chvilku zapomenete na vlastní duševní obtíže.

Používáte cestu popsanou v knize?

Lekce popsané v mé knize používám pro svůj vlastní život. Ačkoli mám pocit, že by bylo zavádějící tvrdit, že to jsou „moje“ lekce. Všechno, co je obsaženo v knize, jsou staré zásady, které jsou stejně staré jako filozofie a spiritualita. Jediné, co jsem udělala, je, že jsem tyto myšlenky převedla do vlastního vizuálního jazyka a do způsobu myšlení, který je pro mě nejpřirozenější.

Co jste se naučila při tvoření této knihy?

Dozvěděla jsem se, že mám před sebou ještě dlouhou cestu, než dojdu k vlastnímu vnitřnímu míru a sebelásce. Je to ale průběžný proces, rozhodně ne cíl.


Kniha Your Illustrated Guide to Becoming One with the Universe bohužel zatím nevyšla v češtině, ale překlad seženete jednoduše na internetu. Doporučuju!


👉 Ještě máte chvilku? Přečtěte si taky...

Tělo je ten nejlepší kamarád
Jak to se mnou mluvíš?!

>>> A sledovat tenhle blog můžete na Facebooku a můj každodenní život na Instagramu.