Jižní Amerika - den 4.: Soundtrack k výletu je britskej pop!

02.04.2013

Náš první den v Santiagu se odehrával ve znamení zevlingu a obžerství. Takže pokud vám po dnešním postu bude připadat, že jsme si do Jižní Ameriky přijeli válet šunky, je to v pořádku. Ale žádný strachy, zítra odlítáme do Bolívie!

Ráno jsme posnídali krekry, co nám zbyly z letadla a vydali se do víru velkoměsta. Zašli jsme si na informace pro mapičky a na vyhlídku. Celý město je díky všudypřítomnejm Andám zeshora hodně fotogenický. A taky o dost přátelštější a bezpečnější než Buenos Aires. K tomu těch jednatřicet ve stínu... K obědu jsme si dali tacos a pívo. Měli dokonce i českýho Primátora! Poznámka v deníčku říká: "Ráj na zemi!". Ale to se zpětně zdá bejt trochu ovlivněný tím pivem a euforií z toho, že nemusíme sedět ani ve škole, v práci, v letadle nebo v autobuse. Tak tam vysedáváme, slyšíme hrát z rádia Adele a bavíme se o tom, jak je internacionální a každej ji má rád. Nebo ne rád, ale nikdo ji nenesnáší. Že jo.

Po obědě pokračujeme na náměstí, kde je očividně nějaká oslava. Zaposloucháme se do hudby, co instrumentálně hraje vojenská garda v uniformách a přemejšlíme, odkud ji známe. Začnem si pobrukovat "nana... roulin in d dýýýýý-yýp". Jo. Chilská policejní dechová kapela hraje při oslavách Adele. Doposlechneme si celý Adelino album "21" a přesouváme se dál. Vojta si kupuje místní specialitu - nápoj z medu a s kouskama kukuřice. Umím si představit, že po naředění 1:73940 s vodou, by se to mohlo dát i pít.

Potkali jsme spoustu náboženskejch fanatiků, kteří s pomocí megafonů a za tichý podpory svejch oveček kázali něco o Ježíšovi. A určitě by nás přesvědčili, že Ježíš všechny zachrání. Kdybysme uměli španělsky. Škoda. V Santiagu zrovna probíhá summit EU, Latinský Ameriky a Karibskejch ostrovů. To by nebylo zas až tak zajímavý, kdyby nebyla půlka města ohraničená a zavřená a kdyby zrovna do Chile v tuhle dobu nevyrazil Václav Klaus vrátit pero. Cestou domů ještě zachránil páreček turistů (pche). Martin na letišti druhej den zahlídl českej prezidentskej speciál. Aspoň to teda tvrdí. Jediný otevřený podniky jsou Starbucks, Burger King a McDonald's, tak si koupíme v sámošce pivní speciály. V parku haueříme na lavičce, závidíme Chilanům, jak si umí užít neděli a vzpomínáme, jak Martin a Honzin zpacifikovali squashovou raketou zloděje, co chtěl ukrást žvejkačky v sámošce. V parku to žije. Je tu obrovskej blešák, prodávají mladí, staří a úplně všechno od oblečení přes nádobí a knihy. No blešák prostě. 

 Projdeme se hipsterskou čtvrtí plnou butiků a kaváren a jdem nakoupit na večeři. Jaruna s Marunou (o těch ještě uslyšíte) podávají italský rizoto a someliéři Pepa a Tonda (o těch už ne) doporučujou chilský víno. Víc vína, víc piva, sbalit, objednat taxíka a spát. Budík na 4:44 a zejtra vstříc dobrodružství!

Citace z deníčku: No inglis.