Jižní Amerika - den 21.: Prostřeno v Bueňos

17.04.2013

Den D. Po cestě do kuchyně zakopneme o prázdný lahváče a plechovky s pěnou. Kluci včera karnevalovejm radovánkám neodolali. Kdyby se někomu náhodou zdálo, že bóže ty s tou svíčkovou nadělají, tak... jo. Inéska je jako naše ztracená argentinská babička, který chceme udělat radost. A víte, jak vždycky, když v Prostřenu vaří někdo knedlíky poprvý a nepovedou se mu, babičky vám o tom ještě měsíc vypráví? "To je teda nápad! Dělat knedlíky poprvý v životě v televizi! Bóže a jak to matlali!"

V hotelu panuje hodně přátelská atmosféra. Z magneťáku vyhrává Karel Gott, recepční nám pomáhají v kuchyni a všechno šlape jako na drátku. Inéska vyzvídá, kdo je prezident, jestli Vondráčková ještě zpívá, kouká nám pod ruce a my se tváříme jakože víme, co děláme. Začínají se nám scházet hosti a s Peťou máme radost, že jsme třikrát přidělávaly knedlíky. Diego, Petin argentinskej kámoš si dovedl ženu a dítě a Inéska pozvala celej personál. Vaříme pro třináct lidí. Když poněkolikátý pasírujeme omáčku, Edvardo nás už nedočkavě volá ke stolu, že si máme dát předkrm. 

Před pár dnama nám totiž nabídl, že nám za svíčkovou na oplátku udělá typickou argentinskou večeři. Tenkrát jsme si řekli, že je to double win. Víte ale, jak Peťa psala, že jsme mu rozumněli přesně tak, jak to popisuje Svěrák ve svejch pohádkách? No tak skoro. Typickou argentinskou večeři jsme dostali jako předkrm. Před svíčkovou. Přičemž typická argentinská večeře je očividně flák hovězího, obří klobása a bramborovej salát. Vegetariáni v nás mají dneska pauzu. Druhej chod je ta naše slavná svíčková. Je sranda, že Argentinci ze začátku ignorujou knedlíky, omáčku používají spíš jako dip a k masu přikusujou bagetku. Inéska zavelí, že "takhle se to nejí a dívejte na ně" a všichni kopírujou naše talíře. Přidávají si! Padá nám kámen ze srdce, dostáváme nabídky na otevření si restaurace u hotelu, zapíjíme to pívem, Edvardo podává kafe a zmrzku a nám už nemůže bejt líp. Zas takový to hezky na duši. 

Po siestě se vydáváme na ambasádu. Jdeme pozdravit kámoše, zdržovat je od práce a básnit o Inésce a Edvardovi. Ondra na ambasádě není, ale Tíba nás uvítá stejně vřele. Protože zítra vyrážíme na road trip, dává nám spoustu tipů. Vždycky mějte zásobu benzínu, když projíždíte z provincie do provincie, schovejte všechno jídlo, jinak budete platit pokutu za převoz, dodržujte rychlosti, nejezděte v noci, u Iguacu se podívejte na ptáky. 

Citace z deníčku: Večer pohůdka na terásce (šikana ve škole).