Jaro bez dalšího otravného úklidu

11.03.2018

Jen co se trošku oteplí, začnou se z médií (obzvlášť těch pro ženy) valit návody na jednoduchý jarní úklid, tipy a triky, jak zvládnout nepořádek po zimě, nebo na to, jak vysmejčit dům a byt, aby bylo všechno perfektní. Neznám český data, ale třeba průměrný Brit stráví úklidem údajně osm let života. A tak si říkám - je vážně nutný si ke každodenní otročině přidávat speciální jarní nášup? A fakt by nešlo těch 8 let strávit líp?

300 tisíc krámů

Samozřejmě, že by se našly zábavnější aktivity! Ale co s tím vším bordelem? Ten se přece sám neuklidí. A že je ho vážně hromada! Opět - neznám bohužel český data. Ale tak třeba v průměrným americkým domě se nachází 300 tisíc věcí, 1 z 10 Američanů si pronajímá sklad nebo místnost, kam ukládá věci, který se mu domů už nevejdou. A to přestože průměrná rozloha jeho bytu se za posledních 50 let skoro ztrojnásobila. Průměrná Američanka má ve skříni 30 outfitů - jedno oblečení na každej den v měsíci, v roce 1930 to bylo 9. V americkejch domácnostech je víc televizí než lidí a zapnutý jsou víc než třetinu celýho dne. Ženy stráví víc než osm let svýho života nakupováním (aby dalších osm let uklízely to, co pořídily). 12 procent světový populace (ano, tý ze Severní Ameriky a Evropy, v níž jsme zahrnutí) je zodpovědnejch za 60 procent soukromejch útrat. A na závěr statistika malejch Britů: průměrný desetiletý dítě má v pokojíčku (a v obýváku a v kuchyni a v koupelně a vůbec všude, kde se na to dá šlápnout) 238 hraček, ale reálně si hraje jenom s 12 denně.

Dřív než se rozčílíte nad americkou nenažraností, zeptejte se sami sebe - k jakýmu množství věcí byste se dopočítali u sebe doma? Nezapomeňte na všechny jednotlivý kousky oblečení, vykrajovátka v kuchyni, starý talismany a vůbec věci, který vám připomínají dobrý časy, dekorační předměty, všechny ty lahvičky v koupelně, věci v krabicích hluboko ve skříni, který už jsou tam tak dlouho, že se do nich bojíte podívat... Možná že dohromady toho není 300 tisíc, ale vsadím se, že by mě konečný číslo v mým vlastním bytě pěkně překvapilo.

Tohle tílko má kocovinu

Není to zas tak dlouho, co vyšla kniha Marie Kondo o úklidu. O tom, jak líp uklízet a starat se o domácnost podle paní Kondo psali skoro všude. Jednou ze zásad smejčení, kterou tahle japonská uklízečka hlásá, je ta, že každou věc máte vzít do ruky a uvědomit si, jestli ve vás vyvolává radost. Uf! Vzít do ruky 300 tisíc krámů dá fakt zabrat! Nehledě na to, že si myslím, že je tahle otázka trochu zcestná. Měla jsem ve skříni tílko, který jsem na vejšce nosila na večírky. Když jsem ho vzala do ruky, vrátily se mi vzpomínky na mejdany na chodbě, lacinej alkohol z večerky na rohu, přednášky s kocovinou a paření se spoustou "dobrejch kamarádů", který jsem od těch dob neviděla - prostě samá studentská radost! Ale ten sepranej děs s flitrovým ornamentem na prsou už v mý "dospělý" skříni nemá co dělat. Uvědomuju si, že propracovanej uklízecí postup Marie Kondo zlehčuju. Ale pořád se mi zdá, že spíš než chytrý japonský rady a tucet rádoby odbornejch článků o úklidu do tejdne potřebujem zapojit selskej rozum.

Perfektní šuplík se spodním prádlem podle Marušky z Japonska:

Logika je jasná: čím víc věcí, tím víc času strávenýho úklidem. Čím víc uklízení, tím míň prostoru na to, co nás doopravdy baví. Když se do rovnice přimíchají peníze, vyjde nám, že víc věcí stojí víc peněz, a to se většinou úměrně promítá i do čisticích prostředků. Otázka, kterou bysme si měli pokládat při úklidu, při nákupech, při počítání výdajů, při balení, při každý nechuti, která předchází úklidu, je jednoduchá. Nesouvisí s tím, jak umíme uklízet, jestli zvládneme vyklidit obývák do 20 minut, nejde o to, jestli pro tuhle věc najdeme místo na polici nebo jestli to bude barevně ladit s nábytkem. Zní: opravdu tohle potřebuju? Opravdu se bez tohohle neobejdu? Protože věcí máme doma všichni dost, i když se nám reklamy snaží namluvit opak. A zatím se nezdá, že by nám přinesly víc radosti a času s našima blízkýma - i když se nám reklamy snaží namluvit opak. Chystám se sepsat pár doporučení, který pomohly při vyhazování a vyřazování mně. Ale tohle je vždycky první bod, podle kterýho se orientuju. Místo systematickýho, profesionálního a perfektního jarního úklidu tak doporučuju tuhle jednoduchou otázku. Rozhodně zabere míň času.

Třeba si budete chtít přečíst ještě...
> tipy na dárky, který se nemusí hodit jen o Vánocích
> jakou si Švédové dopřávaj pohůdku (a co jde od nich odkoukat)
> nebo že jsou chvíle, kdy si člověk uvědomí, že zabejvat se nepořádkem není podstatný