Jak přišla Austrálie k obří soše chcíplý ryby

13.02.2018

Vodovodní kohoutek, avokádo, doutník, chcíplá ryba, šváb, holínka, boxující krokodýl, král párků, safír... Tohle není generátor náhodnejch slov, ale namátkovej výběr z víc než 300 věcí, kterejm stojí po celý Austrálii obří socha. Fakt.

(Asi jste si všimli, že na úvodní fotce není ryba, ale beran. Přičítám vám body za bystrost a musím se omluvit, protože chcíplou rybu nebo obří hovínko jsem - na rozdíl od berana - viděla jen na fotkách na internetu. Od příště už žádný clickbaity!)

Říkají tomu fenomén Velkejch věcí - Australia's big things. Poprvé jsem o něm slyšela na Tonze od našich australských domácích. Nechápala jsem, o čem mluví. "Jeďte do Velkýho banánu a dejte si mraženej banán, to je jejich specialita!" doporučoval nám Shane svou oblíbenou lahůdku. A tak jsme jeli. A když jsme cestou potkali obří krevetu a oproti realitě zmenšený, ale jinak velký pohoří Uluru na střeše restaurace, začalo nám to bejt trochu podezřelý.

Stavbu Velkejch věcí odstartovali dva maďarští bratři. V 50. letech emigrovali do Austrálie a rozjeli byznys v městečku Goulburn. To sice leží na důležitý dálnici, ale řidiči vlastně neměli důvod sem zajíždět. A tak ty dvě lišky mazaný maďarský vymyslely turistickou past. U sjezdu postavili v roce 1985 obřího berana. 15 metrů velký betonový zvíře je vyvedený až do znepokojivejch detailů, čehož si všimnete, zejména pokud přicházíte zezadu. Podívat se na svět motoristů pak můžete beraníma očima. Stačí vylízt tři patra do hlavy. Projít ale musíte pochopitelně přes obchod se suvenýrama. Velký merino, jak se socha oficiálně jmenuje, propaguje chov tohohle ovčího plemene a vůbec zpracování vlny v Austrálii.

Místní v Goulburnu původně prskali a projektu se smáli - jenom ale chvíli. Už první rok zaznamenala socha návštěvnost 1,2 milionů turistů. A někteří z nich pak samozřejmě zabrousili i do města. Po beranovi vznikla Velká kreveta v Ballině a Velká ústřice v Taree. Velká vlna velkejch australskejch věcí se zvedla. (Taky velká vlna má svou velkou sochu.) Soch je údajně přes 300 (podle přísnějších kritérií je to zhruba polovina) a je vlastně jedno, kterou uvidíte - všechno je to kýč jak bič. Velká část z nich se ale vztahuje k místní surovině nebo produktu a nabízí často i informace o jeho pěstování nebo přípravě.

Australani jsou si dobře vědomí toho, že jde o turistický pasti. A je jim to fuk. Tak třeba Velkej banán je vlastně součást obřího zábavního centra a spousta dalších soch slouží jako kýčovitý rozhledny, u kterejch se očekává, že si odnesete aspoň klíčenku z obchodu v přízemí. Někdy byl ale motiv stavby o něco hravější. Obří lahev vína ve vinařský oblasti Hunter Valley vznikla jako kreativní kabátek čistírny vody. Teoreticky by mohla obsáhnout 400 tisíc litrů vína. Obří houba v Belconnenu má dokonce ušlechtilej účel - slouží jako velkej slunečník pro děti hrající si na hřišti a postavila ji Australská společnost proti rakovině. Na tomhle kontinentu je totiž enormní výskyt rakoviny kůže.

Některý ze soch si v průběhu let vykoledovaly demolici, jiný opravu. A některý monumenty mají fakt praštěnej námět - třeba obří milkshake, plechovka piva nebo dokonce obří hovínko. Navzdory tomu ale obyvatelé města Dunedoo zamítli návrh stavby obřího záchodu. Chápete tu promarněnou příležitost?

Možná vás bude zajímat taky...


A víte, že mám taky Facebook a Instagram, kde můžete sledovat moje nerozvážnosti a kafíčka?