Fika není kafe. Je to švédský rituál štěstí

27.12.2017

Při pohledu na Švédy klevetící při kávičce a skořicovým šneku člověka asi nenapadne, že historie rituálu fika je prošpikovaná kávovou prohibicí a že jednu z hlavních rolí sehráli krom naivních králů taky vraždící dvojčata. Skrz ně se fika prostřílela až do pracovních smluv. 

Švédové fikají většinou dvakrát denně (ve švédštině je fika podstatný jméno i sloveso, jehož překlopení do češtiny mu dává zajímavej rozměr). Fika znamená utnout shon, dopřát si dobrý kafe a něco na zub. Nějlíp typický skořicový šneky. A s někým se o tuhle chvilku podělit. Můžete si dát fika osamotě, ale bude to podobně zábavný jako uspořádat jen pro sebe večer deskových her. Samozřejmě že díky absenci soupeřů vždycky vyhrajete, ale nebudete se mít před kým naparovat. Naprosto nezbytně důležitá je ale hlavně pohůdka, která se k fika váže. Kafe do půllitru ve Starbucks a sprint s obrkelímkem na schůzku s klienem se mezi fika prostě nepočítá.

Fika je taková instituce, že je dokonce zakomponovaná do mnoha švédských pracovních smluv. Kolem desátý dopoledne a třetí odpoledne se celej pracovní tým zvedne a dá si společně na chvíli voraz. To, co by se v našich kanclech brzo zvrhlo na rychlej brainstorming nebo taktickou miniporadu před prezentací, se ve Švédsku udržuje puristicky s důrazem relax. Takže žádný dolejzání za šéfem. Prostor je hlavně pro small talk - tedy pindání o nedůležitých věcech. V dnešní době už můžete vyměnit kafe a tradičního šneka za jiný pití a dobrůtku, ale klídek z fika prostě nevypáčíte.

Možná si řeknete, že bez tohohle zastavení se váš život obejde. Beztak na to nemá nikdo čas. Natož dvakrát denně! Ale viděli jste někdy statistiky nejšťastnějších národů světa? Švédové se dlouhodobě drží v první desítce a jedním z důvodů je údajně právě fika. V nějakým švédským průzkumu se dokonce celá půlka respondentů přiznala, že pro první rande je podle nich fika ideální. Není divu, že průměrnej Švéd vypije 864 káviček za rok. Kávoví fašisti můžou začít tleskat.

Do kafe se seveřani zbláznili okamžitě. Ve Švédsku se objevilo koncem 17. století. Během 50 let se kávofilství rozlezlo a začalo se podobat nákaze. To se ale nelíbilo králi Frederickovi I. a církvi, která viděla v kafi satanův vynález. Fred uvalil na popíjení kafe obří daň, která měla všechny vzývače kafe vyděsit a donutit je zavrhnout i to nejposlednější zrnko. Místo toho se kafe stalo palivem antimonarchistickýho hnutí. A tak Frederick v půlce 18. století kávu zatrhnul úplně. A k tomu navíc nechal konfiskovat všechny kávový hrníčky. Jenomže kde je prohibice, tam kvete černej obchod. A to o tom odříkaným chlebu taky znáte.

Frederickův nástupce Gustav III. se proto rozhodl využít fištróna a zničit kávě její lovebrand. Šel na to vědecky a na základě hypotézy "kafe zabíjí" se rozhodl odsoudit k alternativnímu trestu smrti dvojčata, na který původně čekala oprátka za vraždu. Jedno mělo pít do konce života třikrát denně čaj, druhý třikrát denně kafe. Vy se teď asi smějete, Gustava ale dobrá nálada rychle opustila. Jeho vědecko-marketingovej plán brzo splasknul. Nejenomže ani jedno z dvojčat nezemřelo během několika dní děsivou smrtí, jak si plánoval. Ten odsouzenej kávou dokonce přežil nejenom doktory, kteří mu tenhle smrtící koktejl míchali, ale taky Gustava. Do pekla se odebral až ve 83 letech (pár let po svým bratrovi).

Zákaz pití kafe Švédové definitivně zrušili až v roce 1823 a až v 50. letech 20. století konečně přestaly platit všechny možný regulace. Od dob, kdy si zrnka mohli koupit jen muži a jen v lékárnách, se toho naštěstí hodně změnilo. Ve fika je ale pořád cejtit trochu vzpurnosti proti všem těm nesmyslnejm zákazům. Slovo fika totiž údajně vzniklo v době prohibice jako přesmyčka z "kaffi", takže je to vlastně kódovaná výzva k pohodě.

My jsme si teď v prosinci dopřáli ve Stockholmu Adventskaffee - sváteční variantu k fika. V tý totiž stačí vyměnit kafe za glögg, což je švédský výraz pro svařák. Takže pokud se cejtíte utahaní, vyždímaní nebo dokonce neštastní, naordinujte si dvakrát denně Adventskaffe a po svátcích fika. Třeba se pak přidáte ke Švédům do tý nejštastnější desítky.