Co řešit a na co se vykašlat při plánování cesty do exotiky

17.06.2013

Pro ty, kteří se letos vydají dál než na Jadran, máme přehled věcí, kterým se věnovat před odletem do exotiky. A před čím radši rychle utýct. 

Do čím větší divočiny letíte, tím časově náročnější přípravy nejspíš budou. S faktorem času je potřeba počítat hlavně pokud se necháváte očkovat. Před očkováním musíte být chvíli zdraví a zotavování chvíli trvá. Některý vakcíny se nedají kombinovat, a proto se očkování prodlužuje. Čím se nechat očkovat, vám řekne doktor, ale dozvíte si to třeba na stránkách MZV nebo vám to přesně napíšou lidi z konzulátů. Za sebe doporučuju nechat se naočkovat podle toho, co říkají odborníci. Rady od zkušených cestovatelů jsou občas blahosklonně bagatelizující: "Nikdy to po mně nikdy nechtěl, ale to poznáš sám/a." Kvůli těmhle řečem nás málem přeočkovávali na venkovským přechodu pod Kilimanjarem. A úplně čisto tam teda nebylo. 

Podívejte se na dokumenty z daný oblasti a případně si popovídejte s dalšíma cestovatelama nebo rovnou s lokálama. Třeba přes couchsurfing. Zjednoduší vám to orientaci v zemi, upozorní na turistický atraktivity, ale taky na to, kterejm přecpanejm památkám se vyhnout. Přečtěte si o zemi na stránkách MZV, upozorní vás to například na dodržování zákonů, za který by se u nás nemusel stydět nejeden blázen. Ale taky třeba na to, jestli náhodou nepotřebujete víza. Zjistěte si ale taky, co v daný zemi znamená jinej kraj, jinej mrav. A jaký jsou běžný ceny taxíků nebo průměrnýho místního řízku. 

Naučte se pár fráziček místním jazykem. Co je potřeba? Pozdrav, poděkování, hledání místa, objednání piva a základní věci z jídelníčku. Taky kdy jede ten a ten dopravní prostředek a čísla. Ty se budou hodit při smlouvání. Myslete na to, že jsou na světě místa, kde se rukama nohama prostě nedomluvíte. Třeba kvůli tomu, že lokálové si při hovoru dopomáhají napodobováním znaků z místního písma. To si pak radši pořiďte obrázkovej slovník, protože my o koze a oni o stavbě novejch větrnejch elektráren blízko lesa plnýho ledňáčků.

Pokud ho ještě v zavazadle nemáte, pořiďte si antibakteriální gel na ruce pro případ, že si budete potřebovat umýt ruce a nebude kde. O zázračným ručníku jsme vás už informovali, ne všechny vychytávky jsou ale potřeba. Tak se nenechte strhnout nadšencema v outdoorovejch prodejnách. Přežít se dá i bez rejoicek. Na druhou stranu se ale nenechte zviklat, pokud po něčem toužíte. Je to vaše cesta!

Máte telefony nastavený na správnou frekvenci? Máte adaptéry na nabíječky? Roaming?
Na všechno se připravit nejde, to je jasný. Spoustě nepříjemností jde ale předejít - a to už doma. Nenechte se děsit svým okolím. To je naše rada číslo jedna pro to, na co se vykašlat při plánování daleký cesty. Byla vaše teta nejdál na Šumavě a to u toho ještě žvejkala Pedro a na hlavě měla trvalej květák? V tom případě asi nebude nejlepší rádce v oblasti cestování do exotiky. 

Dvoustránkovej cestopis z Květů taky nebude ideální zdroj informací. Platí to ale oboustranně. Neděste svoje babičky statistikama kriminality ve vybraný destinaci a neukazujte jim fotky dětí s nafouklejma bříškama. Je totiž jasný, že si v těch statistikách a bříškách rovnou představí vás. A pak vás možná místo cesty čeká prošení a zamknutí v koupelně. 

Kupte si kvalitního průvodce, ale neberte ho zas tak doslova. Velkej expert je na tohle třeba Lonely Planet, kterej přidává za každou druhou větou hlasitý bububu! (A na vybraný místa nahání masy.) Průvodci jsou často psaní jako pro debily, aby byli autoři z obliga. Každý cestovatel se selským rozumem ale tuší, že na cestu do nebezpečnějších oblastí není třeba táhnout šperkovnici a házet kolem sebe bankovky a protřelý pohledy taky nevytvoří zrovna přátelský prostředí.

Máte sbaleno? Tak znova otevřete kufr a půlku věcí vyházejte. Nepotřebujete čtvery kalhoty a triko na každý den. Jednak si můžete skoro všude vyprat, ale taky málokde se setkáte s tím, že nějakej ten textil nejde pořídit. A mnohdy je to za mnohem výhodnějších podmínek než u nás. Na cestu nepotřebujete ani lékárnickou zásobu. Pořiďte si endiaron a paralen a máte většinu problémů vyřešených.

A nezapomeňte, že není nutný mít naplánovanou každou minutu výletu. Můžeme potvrdit, že i na druhý straně zeměkoule mezi Indiánama jde zabukovat na poslední chvíli ucházející hotel. Hlavně užívejte!